Pompa ciepła do przyrządzania ciepłej wody
Każdy z nas wie , jak kłopotliwym i kosztownym może być przygotowanie ciepłej wody. Coraz częściej montujemy w domach duże deszczownice, wanny z hydromasażem, bicze wodne i inne urządzenia generujące bardzo duże zużycie ciepłej wody. Aby korzystać z takiej deszczownicy potrzebujemy zapewnić wydatek wody ok 15–18 litrów na minutę i 3 bary ciśnienia dynamicznego. Nie jest to możliwe przy przyrządzaniu wody za pomocą urządzeń przepływowych, ponieważ moc takiego urządzenia (kotła dwufunkcyjnego, podgrzewacza przepływowego gazowego lub elektrycznego) musiała by wynosić minimum 35kW, gdy standardowe tego typu urządzenia mają ok. 24KW, generują więc ogromne koszta nie dając nam pełnej satysfakcji.
Rozwiązaniem dla tej sytuacji zdaje się być POMPA CIEPŁA do przyrządzania ciepłej wody użytkowej. Jest to urządzenie kompaktowe, zwykle sprzężone z zasobnikiem (emaliowanym lub ze stali nierdzewnej) o pojemności 200-300l, co zapewnia pełen komfort ciepłej wody nawet w zestawie z urządzeniami o znacznym wydatku wody. Oczywiście mając już zasobnik zamontowany, możemy dołączyć do niego samo urządzenie pompy ciepła.
Kompaktowe pompy ciepła do przyrządzania ciepłej wody sprzężone z zasobnikiem mają dodatkową możliwość podłączenia alternatywnego źródła ciepła jakim może być kocioł gazowy, stałopalny, olejowy przez wężownicę wbudowaną w zasobniku a także zamontowaną grzałkę elektryczną. Dzięki tym rozwiązaniom nie ma możliwości (nawet w okresie największych mrozów) aby zabrakło nam kiedykolwiek ciepłej wody.
Pompy ciepła dobrej jakości zapewniają ekonomiczną pracę (większą energię otrzymujemy, niż dostarczamy do urządzenia) już od zewnętrznych temperatur -8 st. C, co w naszym klimacie i coraz cieplejszych zimach, tylko w bardzo krótkich okresach potrzebują „wspomagania” przez wężownicę z zewnętrznych źródeł lub grzałkę elektryczną.
Wynika z powyższego iż pompa ciepła to w obecnej chwili najtańsze i najbardziej ekologiczne rozwiązanie problemu przyrządzania ciepłej wody. Zapewnia pełen komfort, znajdując zastosowanie w istniejących i użytkowanych już domach, oraz nowo budowanych, tak całorocznych jak i letniskowych. Wystarczy dla standardowej rodziny lecz także w małej restauracji i innych budynkach.
Jak to działa?
Działanie pompy ciepła jest podobne do działania lodówki lub klimatyzatora (klimakonwektora). Wykorzystuje proces
termodynamiki i naturalnych praw fizyki (odpowiednie mieszanki gazów chłodniczych sprężone, wytwarzają wysoką temperaturę).
Powietrze zasysane z zewnątrz, służąc jako „dolne źródło”dostarcza energię (ciepło wygenerowane przez promienie słońca) do wymiennika, gdzie zostaje przekazane do wody użytkowej. Po odebraniu ciepła z powietrza, zostaje ono jako mocno schłodzone, wydalone na zewnątrz.
Czynnik chłodniczy (kiedyś popularny freon zastąpiony dziś mniej szkodliwymi dla środowiska mieszankami gazów) krąży w zamkniętym układzie ze sprężarką, zaworem rozprężnym,parownikiem i skraplaczem. Ciepło z powietrza, odbierane w parowniku podnosi temperaturę czynnika chłodniczego który przez zawór czterodrogowy zostaje skierowany do sprężarki, stąd sprężony a co za tym idzie w wysokiej temperaturze trafia do skraplacza gdzie oddaje swoje ciepło do wody w zasobniku. Dalej przez zawór rozprężny trafia znowu do parownika gdzie znowu ogrzany zostaje energią powietrza…